Pozew rozwodowy

Jak napisać pozew rozwodowy i co w nim uwzględnić? Jak wygląda pozew rozwodowy? Takie pytanie stawiają sobie osoby myślące o rozstaniu się z małżonkiem i rozwodzie. Czy można napisać pozew samemu, czy trzeba zlecić tą czynność prawnikowi?

Pozew o rozwód

Pozew o rozwód w zależności od tego czy dotyczy rozwodu za porozumieniem stron, czy rozwodu z orzeczeniem o winie, musi posiadać pewne elementy i strukturę. Jeżeli nie masz styczności z prawem, nie znasz specyficznego słownictwa i sposobu tworzenia pism procesowych, zleć napisanie pozwu adwokatowi.
Pożycie małżeńskie

Jak napisać pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy to pismo, które stosunkowo łatwo napisać, jeżeli ma się minimalną wiedzę prawną. A może znaleźć wzór pozwu? Można znaleźć w Internecie wiele wzorów i na ich podstawie stworzyć własne pismo. Pozew, bez względu na to czy wnosimy o winę małżonka lub małżonki, powinien być sporządzony na piśmie i zawierać:
  • oznaczenie sądu, dane osobowe oraz adresy stron lub ich pełnomocników oraz pesel powoda
  • oznaczenie rodzaju pisma, opis okoliczności i dowody na ich poparcie, innymi słowy opis tego czego powód (osoba pozywająca) się domaga od osoby pozwanej, przyczyny złożenia pozwu, wezwanie świadków, biegłych, opisanie przywołanych załączników
  • dowód opłaty za złożenie pozwu, lub wniosek o jej zwolnienie ze stosownym uzasadnieniem
Pisząc pozew o rozwód unikaj emocji i odnoś się do norm społecznych, a nie swoich własnych, często błędnych, subiektywnych wyobrażeń. Zalecamy, żeby po przygotowaniu pozwu i opisaniu w osobnym dokumencie swojej historii, zwrócić się z tym do adwokata rozwodowego, który pochyli się nad dokumentami i doradzi co zmienić lub jaką strategię procesową przyjąć.

Ile kosztuje pozew rozwodowy

Na dzień pisania tego tekstu, koszt złożenia pozwu rozwodowego wynosił 600zł, a cena przygotowania pisma procesowego, czyli cena pozwu rozwodowego, około kilkuset złotych w zależności od kancelarii adwokackiej oraz rodzaju powództwa. Nie jest to jednak koniec kosztów jakie poniosą obie strony, które zechcą wziąć rozwód. Cena rozwodu nie jest niska. W rzadkich przypadkach, gdy w sprawie nie ma podziału majątkuintercyzy, małżonkowie nie mają dzieci i są chętni do porozumienia, sprawę można zamknąć bardzo szybko i stosunkowo tanio. Sprawa nabiera innego obrotu, gdy dojdą koszty opinii biegłych sądowych, mediacji czy kuratora rodzinnego. Ile kosztuje rozwód piszemy w osobnym artykule.

Pozew o rozwód za porozumieniem stron

Pozew za porozumieniem stron, to z punktu widzenia prawnego najprostszy i najszybszy sposób na rozwiązanie związku małżeńskiego. Porozumienie stron daje szansę szybkiego zakończenia sprawy i otwiera każdej ze stron drogę do rozpoczęcia nowego życia. Szybkie zakończenie sprawy, to szybkie pozostawienie za sobą większości problemów. Czy warto zgodzić się na rozwód za porozumieniem stron? Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, dlatego najlepiej jak najszybciej skonsultuj swój problem z adwokatem i detektywem. Każda sprawa jest inna i może okazać się, że warto przyjąć inną strategię postępowania.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

Orzeczenie o winie otwiera zupełnie nowy rozdział w procesie rozwodowym. Przygotuj się na sprawę rozwodową trwającą minimum 2-3 rozprawy, czyli co najmniej 1.5-2 lata od momentu złożenia pozwu o rozwód. Czy orzekać o winie podczas rozwodu? To zależy od okoliczności. Konsultacja z prawnikiem i detektywem będzie niezbędna w ocenie możliwości wejścia na drogę sądową w celu dociekania winy współmałżonki lub współmałżonka. Ważne podkreślenia jest, że wina strony oskarżanej musi być bezwzględna, inaczej sąd jedyne co może zrobić to orzec współwinę obojga małżonków. Orzeczenie o winie oznacza, że strona niewinna jest "nieskazitelna", nie zaniechała pożycia małżeńskiego w żadnej z trzech sfer i postępowała cały czas z ogólnie przyjętymi zasadami pożycia społecznego. Czasami doświadczeni sędziowie, widząc akta sprawy, sugerują porozumienie w celu skrócenia procesu, który i tak nie doprowadzi do orzeczenia o winie jednej ze stron. Warto wówczas wziąć pod uwagę taką możliwość.

Obserwuj nas | Adwokat Rozwodowy | Adwokat Rozwód Poznań

Planujesz szybki rozwód? Chcesz podpisać intercyzęObniżyć alimenty

Szukaj